הרצאות לילדים – מניעת בריונות ברשת והתגוננות ברשת

בתור מי שנולדה בשנת 77′ וחוותה ילדות נהדרת בשנות ה 80-90, שהתה מלאה בחברים ומשפחה ורק התחלנו להיחשף למחשבים, הבנות שלי כיום בגילאי 10 ו 7, חוות ילדות שונה בתכלית הן מבחינת חיי חברה, והן מבחינת הקלות בהשגת מידע בכל תחום שיש. 

אי אפשר להתעלם מהעובדה שהאינטרנט הוא חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו כיום, הוא פועל ככלי עוצמתי מאוד ברוב התחומים  ואני כמקדמת עסקים באמצעים דיגיטליים רואה עד כמה הוא תופס מקום נרחב בחיינו. 

אחת התופעות המדאיגות אותנו, כהורים, אשר לאחרונה עולה לכותרות היא “בריונות ברשת”. אם אנחנו כילדים חווינו חרמות וביוש בכיתה, הילדים שלנו חווים אותה ברשת בעוצמה חזקה יותר ונזקי החרם עשויים להיות הרסניים יותר. 

הילדים שלנו לא הפכו להיות “רעים” יותר, אלא פשוט ניתנו להם כלים חזקים יותר בעלי השפעה מהירה יותר. 

האיסור על הילדים שלנו להשתמש בכלים האלה, לא יחזיק לאורך זמן. באיזה שהוא שלב, בערך בכיתה ג ומעלה החיים החברתיים שלהם מתחילים  להתנהל בווטסאפ, באינסטגרם, טיק טוק ומי יודע אילו עוד רשתות יתפתחו.

לא נוכל לעצור את זה, אבל כן נוכל לדבר אליהם ולהכניס לתודעה שלהם את היתרונות ולצדם גם את החסרונות וכללי הזהירות בשימוש ברשתות חברתיות. 

מה זה בריונות ברשת?

בריונות ברשת היא ההגדרה לשימוש רע בכלים אינטרנטיים, במטרה לבייש, לגרום נזק, לאיים, להטריד או להשפיל אדם או גוף מוסדי או עסקי.

הפגיעה יכולה להתרחש באמצעות תגובות פוגעניות ברשתות החברתיות ובינהן הווטסאפ. העלאת סרטונים או תמונות, שליחת מיילים ויכולים להיות עדים להם מספר אנשים. 

ולמה הבריונות ברשת הרסנית יותר ממה שקורה במציאות עצמה? 

הזמינות, התגובה המיידית, השליחה המהירה, האנונימיות ועצם זה שלא מסתכלים בעיניו של אותו אדם כשמגיבים, יוצרים מצב של תגובה מיידית ולא שקולה מספיק ביצירת התגובה, אבל למי שקורא את התגובה המופנית כלפיו, חש אותה בעוצמה חזקה וגם מגיב בהתאם. 

“שגר ושלח” היא פעילות שהופכת את תופעת הבריונות ברשת לקלה יותר ואכזרית יותר.

בטיחות והתגוננות ברשת

הבריונות ברשת לצערנו, לא מגיעה רק מהילדים וחבריהם. הילדים שלנו מבלים לא מעט מול המסכים וחשופים לכמויות מידע עצומות. לא תמיד המידע תואם את גילם. מעבר לכך שישנם ברשת גם תכנים פוגעניים. 

אין מה להיבהל, כי אם נלמד את ילדינו כללי בטיחות פשוטים ונוכל להגיע ליצירת שיתוף פעולה איתם יכולים למנוע את הסכנות האורבות ברשת.

ההרצאה לילדים בבתי ספר

לאור תופעות אלו, קיים צורך ממשי בהסברה לילדים בבתי הספר היסודיים בעיקר, בשפה שלהם ובפיתוח דיון עימם על הנושא.

במשך שעה אני מעבירה לילדים שיעור בנושא הבריונות וההתגוננות ברשת. 

נושאי השיעור:

מה זה אינטרנט, איך התפתח האינטרנט, איך החיים התפתחו בעידן האינטרנט, רשתות חברתיות בעיקר טיקטוק והסכנות שבטיקטוק, מה זה שיימינג, איך נמנעים מבריונות ברשת, איך נשמרים מפרופילים פיקטיביים ופדופילים. מוקד 105 ועוד. 

 

 

נגישות